سوربیتول نوعی کربوهیدرات با نام الکل قند و یا پلی ال است، که مقدار کالری آن حدود یک سوم شکر است، اما چیزی حدود 60 درصد خاصیت شیرین سازی ای بیشتری دارد. سوربیتول به دو صورت پودری و مایع در بازار وجود دارد. در ادامه مقاله با سوربیتول 70% بیشتر آشنا خواهیم شد. همچنین بعد از خواندن این مطلب و آشنایی کامل با این کربوهیدرات، میتوانید برای خرید سوربیتول از سایت اکسیرشیمی اقدام فرمایید.

سوربیتول چیست؟

سوربیتول به عنوان یک شیرین کننده مغذی تعریف می شود، زیرا هر گرم از آن حاوی 2.4 کالری است. طعم آن شیرین است و کاملا در آب، گلیسیرین و پروپیلن گلیکول قابل حل است. برخلاف سایر قندها مانند گلوکز و فروکتوز، سوربیتول به آرامی توسط بدن انسان متابولیزه می شود.

سوربیتول در واقع یک محصول طبیعی است که در میوه های مختلف یافت می شود. استخراج سوربیتول از این منابع طبیعی از نظر اقتصادی امکان پذیر نیست؛ بنابراین با استفاده از هیدروژناسیون کاتالیزوری گلوکز به صورت صنعتی تولید می شود.سوربیتول دارای قوام شربت، شفاف، بی رنگ، چسبناک، PH خنثی و فاقد ذرات معلق است.

سوربیتول معمولا به عنوان شیرین کننده استفاده می شود و به عنوان جایگزین قند عمل می کند. توجه به این نکته مهم است که سوربیتول یک شیرین کننده مغذی است. این به این دلیل است که منبع انرژی رژیم غذایی است. شربت سرفه، آدامس های بدون قند، محصولات نعناعی و غذاهای رژیمی اغلب غنی از سوربیتول هستند. سوربیتول 70% به عنوان ملین برای بزرگسالان و کودکان استفاده می شود. اثر ملین سوربیتول به این دلیل است که این ترکیب از روده بزرگ آب می کشد.

کاربرد سوربیتول

موارد استفاده از سوربیتول 70%

مراقبت از دهان و مواد آرایشی: خمیر دندان، دهانشویه، کرم ها، پمادها، لوسیون ها، کرم های اصلاح و شامپو

مواد دارویی: شربت مایع، سوسپانسیون و کپسول ژل نرم

غذا و نوشیدنی: آب نبات، نوشیدنی های انرژی زا، شکلات های رژیمی، کیک و شیرینی بیسکویت، آدامس، آنزیم، بستنی و مربای میوه

کاربردهای صنعتی: ویتامین C، استرهای سوربیتول، پلی اتیلن های پلی اتیلن برای فوم های سخت پلی اورتان، رزین های آلکید، ملامین و رزین های فنلی.

استفاده در دخانیات: از سوربیتول در توتون و تنباکو به این دلیل استفاده می شود که در آن ها دودهای معطر ملایمی هنگام دود شدن می دهد.

دیگر موارد استفاده: از سوربیتول در قنادی، دخانیات، منسوجات، چسب ها، امولسیون های کاغذی و رنگ ها نیز استفاده می شود. این ماده به طور گسترده ای در صنایع مختلف دیگر مانند کاغذ برای افزایش انعطاف پذیری استفاده می شود.

در صنایع رنگ هک از سوربیتول برای تولید رزین آلکید استفاده می شود که در این زمینه از سوربیتول به عنوان چسب استفاده می شود.

از سوربیتول در قنادی، دخانیات، منسوجات، چسب ها، امولسیون های کاغذی و رنگ ها نیز استفاده می شود. این ماده به طور گسترده ای در صنایع مختلف دیگر مانند کاغذ برای افزایش انعطاف پذیری استفاده می شود

اشکال دوز مایع، محلول سوربیتول 70% و کاربرد آن

  • عامل ضد تبلور
  • محلول 70٪ سوربیتول به عنوان ماده شیرین کننده غیر پریوژنیک عمل می کند.
  • محلول سوربیتول 70% به عنوان تثبیت کننده داروها و ویتامین ها در حالت تعلیق استفاده می شود.
  • محلول سوربیتول 70% به عنوان ماده حجیم برای محلول ها و شربت های بدون قند استفاده می شود.

کاربرد پودر سوربیتول جامد

  • آدامس های دارویی
  • شیرینی های اختصاصی
  • پودر سوربیتول می تواند نرم کننده کپسول ژلاتین باشد.
  • پودر سوربیتول به عنوان ماده شیرین کننده در قرص ها و کیسه ها عمل می کند.
  • پودر سوربیتول به عنوان رقیق کننده در فرمول های قرص، کپسول و پودر استفاده می شود.

کاربرد پودر سوربیتول جامد

سخن پایانی

سوربیتول یک مرطوب کننده برای استفاده های آرایشی و دارویی و به عنوان شیرین کننده در غذاهای رژیمی استفاده می شود. در برابر اسید قلیایی و حمله باکتریای، پایدار در برابر حرارت غیر سمی و غیر فرار، مقاوم است. این ماده توانایی جداسازی یون های فلزی را دارد و قابل اشتعال نیست. شما می توانید برای خرید سوربیتول 70% به وب سایت اکسیر شیمی، که در زمینه امر واردات و توزیع مواد اولیه صنایع داروئی ، آرایشی ، بهداشتی و غذایی فعالیت می کنند، مراجعه کنید.